PLÁN A REŽIME NÁVŠTEV OD 23.4.2021 - kliknutím otvorte v PDF v novom okne [91kB]

NAŠE WEBOVÉ SÍDLO AKTUÁLNE REKONŠTRUUJEME. ZA POROZUMENIE ĎAKUJEME.

Return to Ďalšie činnosti

Felinoterapia

no images were found

Kvalitu sociálnych služieb zvyšujeme novým druhom terapie v našom zariadení – terapiou s mačkou – felinoterapiou, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie mačky na zdravie človeka. Sme prvým zariadením na Slovensku, ktoré tento druh animoterapie využíva. Aj ona napomáha obyvateľom k dobrému priebehu adaptácie. Cítia sa ako doma, keď ich mačka navštívi na izbe, na chodbe alebo v spoločenskej miestnosti. V našom zariadení máme tri mačky. Spríjemňujú pobyt tým obyvateľom, ktorí o ne prejavujú záujem, počas celého dňa.

Veď mnohým z nich boli mačací maznáčikovia spoločníkmi v ich domácnostiach. Starali sa o nich, kŕmili ich a hladkali, prihovárali sa im a nie raz si spolu aj podriemali. Mačky sa k nim túlili, obtierali, olizovali im ruky, priadli na kolenách…

V našom domove o tento pôžitok neprišli, pretože  mačky Božka, Fatima a Maťka sa správajú presne tak ako tie, ktoré mali doma. Sú zdravé a pod neustálou kontrolou veterinára, preto nie je problém, aby boli v kontakte s ľuďmi.

Prítomnosť mačiek v našom zariadení priniesla za dva roky svoje ovocie. Pozitívne sa zmenila atmosféra celého prostredia. Mačky spestrujú obyvateľom voľné chvíle, pomáhajú im odbúravať počiatočný stres z nového domova a zmierniť napätie spôsobené rôznymi psychickými i zdravotnými problémami. Upokoja a potešia každého, kto to potrebuje. Nahradia priateľa, dodajú lásku a nehu. Obyvatelia sa vďaka nim naučili tiež väčšej samostatnosti. Pri opatere mačiek sú šťastní, že sa môžu realizovať a cítia sa byť potrebnými – kŕmia ich, čistia im toaletu, češú srsť, berú ich na prechádzky. Samozrejme, všetko pod dohľadom zodpovedného pracovníka pre felinoterapiu.

 

Permanent link to this article: https://dsskremnica.sk/?page_id=255